Karagöl Çubuk

Ankara Fotoğrafları | Ankara'da Gezilecek Yerler | Ankara Resimleri

            Çubuk ilçesinin doğal güzelliklerinden biri olan Karagöl; İlçenin Kuzeybatısında Kızılcahamam ile Çubuk ilçeleri arasındaki arazide oluşmuştur. Başkent Ankara’ya 68 km. Çubuk ilçesine ise 28 km uzaklıktadır. Küçük ve derin bir krater gölü olan Karagöl den çıkan suların bir kısmı Mürtet ovasını sulayan ova çayına karışmaktadır.
Etrafı ormanla kaplı olan Karagöl temiz havası eşsiz güzelliği ile aynı zamanda bir mesire yeri olarak ta kullanılmaktadır. Çevresinde piknik alanları ile Ankara ve çevresinden gelen misafirleri ağırlayan Karagöl; İç Anadolu Karasal ikliminden Karadeniz in nemli iklimi arasında bir geçiş özelliği taşır. Bunu orman florasında görmemiz mümkündür. Meşe ve çamların arasında fındık ağaçlarına bile rastlanmaktadır. Gölün çevresindeki arazinin sarp ve yüksek olması buranın hem sportif amaçlı; hem de dinlenme amaçlı olarak kullanılmasına müsait bir konum oluşturmaktadır. Yaz mevsiminde bulunduğu yerin yükseltisi nedeniyle oldukça serin olan Karagöl de Ankara valiliğine ve Gazi Üniversitesine ait tesislerde yer almaktadır.
Bu gün sadece günlük yorgunlukların atıldığı Karagöl; değerlendirildiği takdirde temiz ve sağlam havası ile pek çok hastanın şifa bulabileceği bir yer olabilir. Yapılacak bir sanatoryum veya dinlenme tesisleri ile sağlık alanında tedavi ve sağlık turizminde önemli bir konuma gelebilir.