Keçiören Evcil Hayvanlar Parkı

Ankara Fotoğrafları | Ankara'da Gezilecek Yerler | Ankara Resimleri

Başkent sokaklarında yalnız yaşamıyoruz. Minik dostlarımız, sahipsiz sokak hayvanlarımız ve daha bir çok canlının güvenli yaşam hakkı ve sağlığı bizlere emanet.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Keçiören’de 7 Ağustos 1998 tarihinde kurduğu Evcil Hayvanlar Parkı, her ortamda yaşam hakkı bulunan can dostlarımıza ev sahipliği yapmaktadır.

Uyanış Mahallesi’ndeki toplam 18 dönümlük arazi üzerine kurulan Keçiören Evcil Hayvanlar Parkı, özellikle akvaryum balıkları ve kümes hayvanları ile çeşitlenmiş, 1999 yılının Nisan ayından itibaren de faaliyete geçirilen akvaryum üretim bölümüyle yeni türlere ev sahipliği yapmaya başlamıştır.

Yeşilin her tonunun mevcut olduğu bu şirin hayvan dostu parkta bir adet personel binası, bir adet 3 katlı klinik ve aynı zamanda idari bina, iki adet güvenlik kulübesi,1 adet depo ve hayvan barınaklar bulunmaktadır.

Parkımızda 90 çeşit can dost yaşamakta, kanatlı türleri ise ağırlıklı olmaktadır.

Bunlar arasında; Shetlandmidilli, eşek, Lama, kanguru, devekuşu, tek hörgüçlü deve, yerlikoyun, Ankarakeçisi, Cücekeçi, Ceylan, Ankara kedisi, 12 çeşit tavuk, 7 çeşit sülün, iguana, taçlıturna, ördek çeşitleri, flamingo, çinkazı, beyazkuğu, tavşan, guineapig, hindi, kınalıkeklik, tavus kuşu (beyaz ve mavi), beçtavuğu, muhabbetkuşu, sultanpapağanı, jacopapağanı, ArasMacaw, cennetpapağanı, hintbülbülü, Amazonpapağanı, kanarya ve 25 çeşit balık (çiklit ,tropikal ve labirent grubu, tatlı su köpek balığı ve su kaplumbağası) bulunmaktadır.

 

Ankara’da hayvan dostlarının ve hobi hayvanı meraklılarının uğrak yerlerinden biri olan parkımızda, 2000 yılı itibariyle kuluçka makinesi de faaliyete geçmiştir.

Akvaryumdaki üretimin önemli boyutlara ulaştığı Evcil Hayvanlar Parkı’nda, tavus kuşu, sülün, tavuk çeşitleri ve sayısı üretimle her geçen yıl daha da artmaktadır. Hayvan dostlarının en fazla rağbet ettiği bölümlerden biri de köpek kulübeleridir. Buradaki damızlıklar  Belçika kurdu ilavesi ile daha da zenginleştirilmiştir. İki adet midilli tay ve Ankara keçisi köpek barınaklarımızın ilk yavruları olmuştur.

Evcil Hayvanlar Parkı, sadece evcil değil, yabani yaşamın renkli canlıları için de sevimli bir barınaktır. Türkiye’de görme imkanı bulunmayan kanguru, iguana, mara hayvanı gibi canlıların yanı sıra yumurtadan çıkan taçlı turnalar, bin adet kanatlı ve süs tavuğu, yeni midilli tayları, Kamerun koyunu yavruları, Ankara keçisi yavruları ve bir çok köpek yavruları her gün kendilerine sevgi ve şefkat gösterecek misafirlerin yolunu gözlemektedir.

Özellikle kendi ürettiğimiz balıkların akvaryumu görmeye gelenler için bir tutku halini almıştır.

Evcil Hayvanlar Parkı, temizliği, hijyeni ve donanımı ile de gönül rahatlığıyla vakit geçirilebilecek bir gezi ve dinlence alanıdır. Toplam 67 adet bank ve iki oyun alanının bulunduğu parkımızda 28 tane de piknik masası mevcuttur.

Toplam 8.574 metrekarelik yeşil alanın yer aldığı parkımız hayvan dostlarını ve özellikle de minik hayvan severleri beklemektedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir